Gmina jako podstawowa jednostka samorządu terytorialnego

Sprzedam pracę mgr pt: „Gmina jako podstawowa jednostka samorządu terytorialnego”. Praca zawiera 63 strony i bogatą bibliografię (73 pozycje). Obroniona na 5 kilka lat temu na jednej z uczelni w Katowicach. Praca wyłącznie do wykorzystania jako pomoc naukowa w napisaniu własnej.

Wstęp 2

Rozdział I. Założenia ustrojowe samorządu gminnego 4
1.1. Gmina miejscową wspólnotą samorządową 4
1.2. Wyborcy podmiotem władzy samorządowej 13
1.2.1. Zasady prawa wyborczego samorządu gminy 13
1.2.2. Wybory do rady gminy 14
1.2.3. Referendum gminne 16

Rozdział II. Zadania i zakres działania gminy i władz gminy 20
2.1. Zadania gminy 20
2.2. Zakres działania gminy 24
2.3. Właściwość rady gminy 29
2.4. Zadania wójta gminy 36

Rozdział III. Struktura i organizacja władz gminy 42
3.1. Rada gminy i organizacja jej działalności 42
3.2. Wójt gminy i organizacja jego działalności 48
3.3. Urząd gminy i jego organizacja 52

Zakończenie 58
Bibliografia 60

Wstęp

Termin „samorząd” oznacza ustalony prawem zakres kompe­tencji do zawiadywania własnymi sprawami, samodzielne i nie­zależne zawiadywanie swoimi sprawami w zakresie administra­cji państwowej (publicznej), a także samodzielne wykonywanie pewnych funkcji państwowych o charakterze administracyjnym. Władza samorządowa jest formą władzy publicznej. Jako ta­ka charakteryzuje się tym, że podmiotem samorządu jest okre­ślona przez przepisy prawa grupy ludzi, której członkostwo po­wstaje z mocy prawa. Grupa taka posiada własną organizację (organy). Organizacja jest zbudowana na zasadzie decentraliza­cji, pozostając jedynie pod nadzorem państwa. Organy samorzą­du powołane są do wykonywania tych zadań administracji pań­stwowej, którymi określona grupa jest zainteresowana. Zadania powyższe są realizowane w sposób właściwy dla organów admi­nistracji państwowej (tzn. na podstawie prawa, w sposób mono­polistyczny, z możliwością zastosowania środków władczych). Samorząd lokalny stanowi jedną z podstawowych instytucji prawno-ustrojowych współczesnego państwa. Funkcjonowanie samorządu jest normowane w aktach prawa najwyższego rzędu, w tym w konstytucjach.

Celem pracy jest przedstawienie gminy jako podstawowej jednostki samorządu terytorialnego.

Praca składa się z trzech rozdziałów.

W pierwszym rozdziale opisane są założenia ustrojowe samorządu gminnego, a więc: gmina miejscową wspólnotą samorządową, wyborcy podmiotem władzy samorządowej, zasady prawa wyborczego samorządu gminy, wybory do rady gminy oraz referendum gminne.

W drugim rozdziale zaprezentowano zadania gminy, zakres działania gminy, właściwość rady gminy oraz zadania wójta gminy.

W trzecim rozdziale przedstawiona jest struktura i organizacja władz gminy, a więc: rada gminy i organizacja jej działalności, wójt gminy i organizacja jego działalności oraz urząd gminy i jego organizacja.

Podmiotem samorządu jest społeczność lokalna zamieszkała na danym obszarze, zorganizowany w terytorialny związek samorządowy. Związek ten jest powoływany przez państwo w celu realizacji je­go zadań. Współczesne związki samorządu terytorialnego mają rację bytu wówczas, gdy państwo nakłada na nie obowiązki re­alizacji określonych zadań.

Samorząd nie ma i nie może mieć własnych suwerennych praw (zadań). Jedynym suwerenem jest państwo, tylko ono może przekazać określone zadania tworzonym przez siebie związkom terytorialnym. Przedmiotem samorządu lokalnego jest administracja pań­stwowa. Państwo nakłada na terytorialne związki samorządowe obowiązek (jest to także uprawnienie) wykonywanie admini­stracji państwowej. Fakt wykonywania przez samorząd terytorialny administra­cji państwowej nie budzi już żadnych wątpliwości. Zadania z za­kresu tej administracji wykonywane są przez administrację rzą­dową i samorządową. Samorząd lokalny wykonuje zadania ad­ministracji państwowej i może korzystać ze środków prawnych właściwych władzy państwowej, np. ze środków prawnych o charakterze władczym. Wykonywanie administracji następuje na zasadzie decen­tralizacji, zakładającej samodzielne wykonywanie zadań przez terytorialne związki samorządowe. Związki samorządowe wyko­nują zadania państwa, dlatego ich działalność pozostaje pod nadzorem państwa. Do cech samorządu zalicza się korporacyjny (zrzeszeniowy) charakter samorządu tj. przyznanie zrzeszeniom obywateli, zorganizowanym z mo­cy ustawy w korporacjach prawa publicznego, prawa do zarządzania swoimi sprawami, jak również obligatoryjność przynależności do samorządu, gdyż jego członkiem zostaje się z mocy ustawy, a nie wskutek wła­snego, dobrowolnego oświadczenia woli oraz wykonywanie przez samorząd zadań należących do admi­nistracji publicznej.


Samorząd terytorialny stanowi formę organizacji społeczeństwa obywatelskiego, jak i publicznej władzy lokalnej i regionalnej typu demokratycznego[1].

Przez samorząd rozumieć będziemy tylko te grupy społeczne i ich repre­zentację, które zostały powołane przez przepisy prawa w celu sprawowania funkcji administracji publicznej w formach zdecentralizowanych[2].

Samorząd terytorialny stanowi wyodrębniony w strukturze państwa, powstały z mocy prawa, związek lokalnego społeczeństwa, powoływany do samodzielnego wy­konywania administracji publicznej, wyposażony w materialne środki umożliwiające realizację nałożonych nań zadań[3].


[1] E. Chojna – Duch, Polskie prawo finansowe – finanse publiczne, Wyd. Lexis Nexis, Warszawa 2004, s. 195.

[2] S. Wykrętowicz, Samorząd w Polsce, Wyd. Wyższej Szkoły Bankowej, Warszawa 2004, s. 112.

[3] E. Ochendowski, Prawo administracyjne. Część ogólna, Wyd. Dom Organizatora, Toruń 2002, s. 312.

image_pdf