Misje pokojowe ONZ np. wybranych państw

75 stron i 35 pozycji w bibliografii

WSTĘP 2

ROZDZIAŁ I. ORGANIZACJA NARODÓW ZJEDNOCZONYCH JAKO MIĘDZYNARODOWA ORGANIZACJA UNIWERSALNA 4
1. Geneza powstania ONZ 4
2. Cele i funkcje Organizacji Narodów Zjednoczonych 9
3. Członkostwo w Organizacji Narodów Zjednoczonych 10
4. Osobowość i podmiotowość prawna ONZ 12
5. Struktura ONZ 13

ROZDZIAŁ II. ASPEKT ORGANIZACYJNY I PRAWNY MISJI POKOJOWYCH ORGANIZACJI NARODÓW ZJEDNOCZONYCH 23
1. Prawne i organizacyjne aspekty misji pokojowych ONZ 23
2. Podstawowe wady systemu organizacyjnego misji pokojowych ONZ 33
3. Współpraca ONZ z organizacjami międzynarodowymi 36

ROZDZIAŁ III. DZIAŁANIA OPERACYJNE ORGANIZACJI NARODÓW ZJEDNOCZONYCH 43
1. Operacje pokojowe ONZ 43
2. Tymczasowe Siły ONZ w Libanie 49
3. Konflikty na Bałkanach jako próba dla ONZ 50
4. Operacja w Timorze Wschodnim 61
5. Udział Polski w misjach pokojowych ONZ 62

ZAKOŃCZENIE 66
BIBLIOGRAFIA 71
SPIS SCHEMATÓW 74
SPIS TABEL 75

WSTĘP

Ostatnia dekada XX wieku to czas bezprecedensowego wzrostu zainteresowania dyplomacją prewencyjną i wczesnym zapobieganiem konfliktom. Jednak jeśli się głębiej zastanowić, rozbudzone w tym względzie nadzieje chyba zbyt daleko wybiegały w przyszłość, by mogły w pełni ziścić się w naszym złożonym świecie. Mimo to prewencja stała się w naszych czasach ważnym tematem politycznym i stałym punktem „porządku dziennego” w stosunkach międzynarodowych. Swoje umysły i zdolności poświęca mu wielu przywódców politycznych, uczonych, analityków sceny politycznej, specjalistów od misji pokojowych i przedstawicieli międzynarodowych organizacji zarówno rządowych, jak i pozarządowych. Działania prewencyjne, zwłaszcza bez użycia środków przymusu, są atrakcyjne i mają potencjał. Nie straciły bynajmniej na znaczeniu po II września 2001 r., chociaż po owym pamiętnym dniu każdego ranka budzimy się juz w innym świecie.

Przerażające ataki terrorystyczne na Nowy Jork i Waszyngton okazały się także ciosem w nowatorskie podejście do zapobiegania konfliktom i podważyły nowe koncepcje w tym zakresie. Po raz kolejny, niestety, uświadomiły nam, że same działania prewencyjne, bez użycia środków przymusu, to zbyt mało, by świat stał się szczęśliwszy i bezpieczniejszy. Tego strasznego wrześniowego dnia międzynarodowy terroryzm położył się cieniem również na kwestię zapobiegania konfliktom. To nowe wyzwanie rzucone podstawowym zasadom stosunków międzynarodowych pozostawia mniej miejsca dla klasycznej dyplomacji prewencyjnej. W repertuarze działań prewencyjnych poważniejszą rolę zaczęły odgrywać akcje wyprzedzające i reakcje siłowe. Niemniej jednak teoretyczny i praktyczny dorobek lat dziewięćdziesiątych w zakresie wczesnych działań zapobiegawczych pozostaje faktem i może, miejmy nadzieję, zostać przekształcony w ważnv instrument rozwiązywania konfliktów.

W niniejszej pracy podjęto próbę ukazania istoty misji pokojowych ONZ na przykładzie wybranych państw. Taki też był zasadniczy cel opracowania.

Praca składa się z trzech rozdziałów:

Rozdział pierwszy to ONZ jako międzynarodowa organizacja uniwersalna: geneza powstania ONZ, cele i funkcje Organizacji Narodów Zjednoczonych, członkostwo w Organizacji Narodów Zjednoczonych, osobowość i podmiotowość prawna ONZ, struktura ONZ.

Rozdział drugi to aspekt organizacyjny i prawny misji pokojowych ONZ: prawne i organizacyjne aspekty misji pokojowych ONZ, podstawowe wady systemu organizacyjnego misji pokojowych ONZ, współpraca ONZ z organizacjami międzynarodowymi.

Rozdział trzeci to działania operacyjne ONZ: operacje pokojowe ONZ, Tymczasowe Siły ONZ w Libanie, konflikty na Bałkanach jako próba dla ONZ, operacja w Timorze Wschodnim, udział Polski w misjach pokojowych ONZ.

Metodą badań obraną dla potrzeb pracy była analiza dokumentów, literatury fachowej z zakresu działalności ONZ. Jako hipotezę przyjęto założenie, iż ONZ jako uniwersalna organizacja międzynarodowa stoi na pocz. XXI w. wobec wielu nowych zagrożeń i wyzwań związanych z postępującym procesem globalizacji. Mimo wielu trudności i niedomagań stanowi ona nadal ważna platformę ścierania się różnych interesów i poglądów między poszczególnymi grupami i kategoriami państw.

Całość opracowania powstała w oparciu o literaturę fachową, artykuły prasowe, akty prawne oraz żródła ze stron WWW.

image_pdf