88 stron, 31 pozycji w bibliografii
WSTĘP 3
Rozdział I. Ogólna charakterystyka podatku dochodowego od osób prawnych 5
1.1. Istota i charakter podatku dochodowego od osób prawnych 5
1.2. Zakres przedmiotowy i podmiotowy 7
1.3. Podstawa opodatkowania i stawki podatkowe 12
1.4. Techniki poboru podatku 14
1.5. Zmiany w opodatkowaniu osób prawnych 20
Rozdział II. Charakterystyka działalności przedsiębiorstwa „X” 24
2.1. Historia powstania przedsiębiorstwa 24
2.2. Forma prawna 25
2.3. Przedmiot i zakres działania 26
2.4. Struktura organizacyjna i zatrudnienie 31
Rozdział III. Analiza finansowa przedsiębiorstwa „X” 33
3.1. Ogólna sytuacja finansowa przedsiębiorstwa „X” 33
3.2. Wstępna analiza bilansu 34
3.3. Wstępna analiza rachunku zysków i strat 41
3.4. Analiza podstawowych wskaźników finansowych 42
Rozdział IV. Projekt doradczy 46
4.1. Przedmiot opodatkowania dochodu w przedsiębiorstwie 46
4.2. Przychody i koszty uzyskania przychodu 47
4.3. Podstawa opodatkowania 62
4.5. Odliczenia od dochodu 66
4.6. Wnioski wynikające z projektu 74
ZAKOŃCZENIE 78
BIBLIOGRAFIA 80
SPIS TABEL 82
ANEKS 83
WSTĘP
Wzrastająca na rynku konkurencja doprowadza do zmiany stereotypowych form zachowań i nawyków związanych ze sposobem prowadzenia podmiotu gospodarczego. Zmiany te narzucają kierownictwu przedsiębiorstwa konieczność poszukiwania narzędzi umożliwiających szybkie podejmowanie decyzji, ograniczających ryzyko gospodarcze. Ewolucja gospodarki w stronę konsumenta stworzyła, zatem konieczność bardziej kompleksowego systemu zarządzania, stawiając przed podmiotem gospodarczym wyższe wymagania m.in. w zakresie planowania oraz kontroli kosztów działania.
Każde przedsiębiorstwo, które chce w długim okresie utrzymać się na rynku i osiągnąć sukces finansowy musi spełniać dwa podstawowe warunki: nadążyć ze zmianami w otoczeniu oraz mieć dobry system pozyskiwania i lokowania kapitału.
Potrzeba sporządzania analiz ekonomicznych czy analiz finansowych wynika nie tylko z obowiązku wynikającego z przepisów prawnych, jakich przedsiębiorstwo musi przestrzegać, wynika również z planowania i organizacji procesu zarządzania, w którym jednym z elementów jest diagnoza i prognoza sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstwa. Praca prezentuje zagadnienia związane z metodami i sposobami przeprowadzania analizy finansowej oraz odzwierciedla przełożenie zagadnień teoretycznych w praktycznym zastosowaniu w działalności przedsiębiorstwa.
Z punktu widzenia podmiotu gospodarczego istotna jest również wiedza o prawie podatkowym, która ma istotne znaczenie w warunkach gospodarki rynkowej z dwóch zasadniczych powodów. Po pierwsze podatki stanowią w ręku Państwa istotne narzędzie oddziaływania na podporządkowane mu pomioty tj. osoby fizyczne i podmioty gospodarcze, po drugie zaś posiadanie odpowiedniej wiedzy podatkowej pozwala na przystosowanie się do rozwiązań prawnych i minimalizowanie skutków opodatkowania.
Podstawową, główną hipotezą pracy jest założenie, że przedsiębiorstwo działa po to, aby jego wartość rynkowa była jak najwyższa. Niniejsza praca ma za zadanie potwierdzić tę hipotezę.
Praca składa się z czterech rozdziałów.
Rozdział pierwszy zawiera informacje dotyczące ogólnej charakterystyki podatku dochodowego, jego istotę i charakter, zakres przedmiotowy i podmiotowy. Prezentuje także podstawę opodatkowania, techniki poboru wyżej wymienionego podatku oraz zmiany w opodatkowaniu osób prawnych.
W rozdziale drugim zawarto dane dotyczące przedsiębiorstwa „X”, na których podstawie przeprowadzono analizę finansową zawartą w rozdziale trzecim niniejszej pracy oraz zaprezentowano wnioski wynikające z analizy opodatkowania jednostki, które umieszczono w rozdziale czwartym.
Praca została napisana w oparciu o dostępną literaturę fachową dotyczącą prezentowanych zagadnień oraz na podstawie materiałów wewnętrznych przedsiębiorstwa „X” a także przy wykorzystaniu materiałów dostępnych w Internecie.