71 stron, 33 pozycje w bibliografii
Wstęp 3
Rozdział I. Uregulowania prawne podatku VAT 5
1.1. Podatnicy podatku 5
1.2. Czynności opodatkowane podatkiem 8
1.3. Podstawa opodatkowania i stawki podatkowe 15
1.4. Dokumentacja czynności opodatkowanych podatkiem 17
Rozdział II. Opodatkowanie międzynarodowej wymiany handlowej podatkiem VAT 27
2.1. Eksport towarów 27
2.2. Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów 29
2.3. Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów 36
2.4. Zaliczki opodatkowane VAT 43
Rozdział III. Ewidencja podatku VAT w międzynarodowej wymiany handlowej 48
2.1. Ogólne zasady ewidencji 48
2.2. Odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług 55
2.3. Eksport towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów 59
2.4. Import towarów i usług 61
Zakończenie 68
Bibliografia 69
Spis rysunków i tabel 72
Wstęp
Prowadzenie działalności gospodarczej w konkretnych warunkach gospodarczych regulowane jest normami prawa gospodarczego. Wśród tych norm istotne miejsce zajmują prawo bilansowe i prawo podatkowe. Zadania i funkcje prawa bilansowego i podatkowego są różne. Bez względu na to, jak są formułowane zadania i funkcje rachunkowości, twór/one są. w niej bazy informacyjne służące także do określenia obciążeń podatkowych i w konsekwencji rozrachunków publicznoprawnych. Prawo podatkowe jest bardzo różnorodne i nie jest niezmienne w czasie. Zmiany w prawie podatkowym są wprowadzane w różnym zakresie – dotyczą wybranych zagadnień lub zmian całościowych. Podatki, jako świadczenia na rzecz państwa o charakterze pieniężnym, nieodpłatnym, bezzwrotnym i przymusowym są w polskim systemie prawnym uregulowane aktami prawnymi wysokiej rangi, czyli w formie ustaw. Nieodpłatność podatku oznacza brak świadczenia zwrotnego, jakie można by przypisać do danego podatku ze strony państwa. Podatek jako świadczenie bezzwrotne, raz zapłacony nic podlega zwrotowi poza przypadkami, gdy został pobrany niesłusznie lub zapłacony w kwocie wyższej od kwoty należnej.
Istotne miejsce wprawie podatkowym zajmuje podatek od towarów i usług. Obowiązująca od 5 lipca 1993 roku ustawa o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym1’ była wielokrotnie nowelizowana. W związku z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej ustawa ta obowiązywała do końca kwietnia 2004 roku. Z dniem l maja 2004 roku obowiązuje nowa ustawa z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, która reguluje opodatkowanie podatkiem od towarów i usług stanowiący dochód budżetu państwa.
Cechą charakterystyczną podatku VAT jest obciążenie tym podatkiem wartości dodanej, czyli przyrostu wartości w każdej fazie wymiany i produkcji . „Przerzucalność” stanowi cechę charakterystyczną podatku od towarów i usług. Podatek jest pobierany w każdej fazie cyklu wytwórczego danej usługi lub towaru, ale jego wartość jest wliczana do ceny sprzedaży.
Faktyczny ciężar podatku ponosi kupujący. Ostateczne ogniwo w całym cyklu produkcyjnym stanowi konsument, który nie może przesunąć ciężaru podatku na kogoś innego i dlatego jest finalnym podatnikiem. Jednak pobieranie podatku w każdej fazie wprost od wartości dodanej nastręczałoby w praktyce trudności, dlatego wprowadzono inny sposób rozliczania VAT. Polega on na tym, że podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, obliczonego od sprzedawanych towarów i usług i wykazywanego w fakturach wystawionych dla nabywców, o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług wynikającego z faktur otrzymanych od dostawców lub innych dokumentów określonych w przepisach prawa. Stąd zainteresowanie autora tematem pracy.
Celem pracy jest prezentacja aktualnych normatywów prawnych dotyczących metodyki definiowania i ewidencji podatków od towarów i usług VAT. Praca składa się z trzech rozdziałów.
Zadaniem rozdziału pierwszego jest przybliżenie ogólnych uregulowań prawnych podatku VAT oraz zapoznanie z podstawowymi pojęciami dotyczącymi podatków.
W rozdziale drugim zaprezentowano analizę eksportu towarów, wewnątrzwspólnotową dostawę towarów oraz wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, a następnie omówiono zaliczki opodatkowane podatkiem VAT
Rozdział trzeci poświęcony jest w całości sposobom ewidencjonowania podatku VAT w międzynarodowej wymianie handlowej.
Praca została napisana w oparciu o dostępna literaturę fachową, akty normatywne i prawne oraz materiały zamieszczone w prasie i na stronach internatowych z zakresu opodatkowania obrotów przedsiębiorców we wspólnocie europejskiej.