Analiza finansowa przedsiębiorstwa Sokołów S.A.

73 strony, 32 pozycje w bibliografii

WSTĘP 3

ROZDZIAŁ I
CHARAKTERYSTYKA ANALIZY FINANSOWEJ 5
1.1 Istota analizy finansowej 5
1.2 Znaczenie analizy finansowej w zarządzaniu jednostkami gospodarczymi 11
1.3 Metody analizy finansowej 16

ROZDZIAŁ II
KIERUNKI ANALIZY FINANSOWEJ 24
2.1  Wstępna analiza sprawozdań finansowych 24
2.1.1 Pozioma analiza bilansu 27
2.1.2  Pionowa analiza bilansu 28
2.1.3 Wstępna analiza rachunku zysku i strat 29
2.1.4 Wstępna analiza przepływów środków pieniężnych 34
2.2. Analiza wskaźnikowa jako rozwinięcie analizy 37

Rozdział III
Analiza finansowa przedsiębiorstwa Sokołów S.A. 43
3.1. Historia powstania przedsiębiorstwa i przedmiot jego działalności 43
3.2. Analiza pozioma i pionowa bilansu 44
3.3. Analiza pozioma i pionowa rachunku zysków i strat 49
3.4. Analiza wskaźnikowa przedsiębiorstwa Sokołów S.A. 57
3.4.1. Analiza płynności finansowej przedsiębiorstwa 57
3.4.2. Ocena sprawności działania 58
3.4.3. Analiza wspomagania finansowego 58
3.4.4. Analiza rentowności w przedsiębiorstwie 63

ZAKOŃCZENIE 69
BIBLIOGRAFIA 71
SPIS TABEL 73

WSTĘP

Obecnie coraz częściej podkreśla się, że znajomość podstawowych kategorii i instytucji systemu finansowego przedsiębiorstwa jest bardzo ważna nie tylko dla samego przedsiębiorstwa, ale i dla jego klientów i partnerów, dla których kondycja finansowa firmy może stanowić ważną przesłankę nie tylko do zawarcia umowy, ale również do kupowania jej akcji, czy tworzenia wraz z nią konsorcjów finansowych do prowadzenia określonej działalności inwestycyjnej.

Analiza osiąganych wyników finansowych działalności przedsiębiorstwa odgrywa bardzo istotną rolę, ponieważ umożliwia kontrolę dotychczasowych postępów w realizacji wytyczonych celów finansowych.

Zarządzanie finansami jest ważne we wszystkich rodzajach biznesu, w bankach, instytucjach finansowych a także w przedsiębiorstwach. Nadzór nad funkcjonowaniem tej sfery działalności jest wykonywany przez pion księgowości.

To finanse przedsiębiorstwa stają się obecnie rdzeniem jego funkcjonowania. Składniki majątkowe o rożnym stopniu płynności oraz struktura kapitału według źródeł jego pochodzenia muszą być głównym podmiotem podejmowania decyzji przez przedsiębiorcę.

W miarę rozwoju gospodarki rynkowej proces finansowania przedsiębiorstwa stał się bardzo skomplikowany, ze względu na znaczną zmienność warunków jego działania oraz wzrastającą konkurencję i wpływ otoczenia. To otoczenie określa szansę oraz możliwości trwania i rozwoju przedsiębiorstwa. W efekcie przedsiębiorstwo używa strumieni finansowych, zatem kapitał stanowi dla nich dobro rzadkie i kosztowne.

Każde przedsiębiorstwo, które chce w długim okresie utrzymać się na rynku i osiągnąć sukces finansowy musi spełniać dwa podstawowe warunki: nadążyć ze zmianami w otoczeniu oraz mieć dobry system pozyskiwania i lokowania kapitału.

Celem pracy jest przedstawienie procesu poszczególnych etapów analizy finansowej na przykładzie materiałów i wyników finansowych Sokołowskich Zakładów Mięsnych S.A.

Potrzeba sporządzania analiz ekonomicznych czy analiz finansowych wynika nie tylko z obowiązku wynikającego z przepisów prawnych, jakich przedsiębiorstwo musi przestrzegać, wynika również z planowania i organizacji procesu zarządzania, w którym jednym z elementów jest diagnoza i prognoza sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstwa. Praca prezentuje zagadnienia związane z metodami i sposobami przeprowadzania analizy finansowej oraz odzwierciedla przełożenie zagadnień teoretycznych w praktycznym zastosowaniu w działalności przedsiębiorstwa.

Podstawową, główną hipotezą pracy jest założenie, że przedsiębiorstwo działa po to, aby jego wartość rynkowa była jak najwyższa. Niniejsza praca ma za zadanie potwierdzić tę hipotezę.

Rozdział pierwszy zawiera informacje ogólne na temat analizy finansowej, jej istoty, znaczenia analizy finansowej w zarządzaniu przedsiębiorstwem oraz metodyce jej sporządzania.

W rozdziale drugim zaprezentowano ogólne informacje dotyczące kierunków analizy finansowej.

W rozdziale trzecim została przedstawiona charakterystyka działalności w.w. przedsiębiorstwa, analizą pozioma i pionową bilansu oraz próba oceny sytuacji finansowej i rynkowej na podstawie analizy wskaźnikowej spółki.

image_pdf