Systemy informatyczne w służbie zdrowia

praca liczy 60 stron i ma 34 pozycje w bibliografii

Wstęp 2

Rozdział I. Teoria organizacji i zarządzanie usługami zdrowotnymi 4
1.1. Zmiany w systemie opieki zdrowotnej 4
1.2. Sieć organizacji opieki zdrowotnej 10
1.3. Klasyfikacja organizacji opieki zdrowotnej 14
1.4. Organizacje opieki zdrowotnej jako systemy 18
1.5. Główne perspektywy organizacji opieki zdrowotnej 20

Rozdział II. Zarządzanie placówką medyczną 29
2.1. Organizacja zakładu opieki zdrowotnej 29
2.2. Proces zarządzania w zakładzie opieki zdrowotnej (planowanie, organizowanie, przewodzenie, kontrolowanie) 32
2.3. Skuteczność i efektywność w zarządzaniu zakładem opieki zdrowotnej 38

Rozdział III. System InfoMedica w zarządzaniu placówką medyczną 45
3.1. Ogólna charakterystyka systemu InfoMedica 45
3.2. Obszary zarządzania i wykorzystanie systemu 45
3.3. Charakterystyka omawianego oddziału i jego funkcjonowania 46
3.4. Wykorzystanie systemu w realizowaniu usług medycznych 46
3.5. Koszty i korzyści związane z działaniem systemu 47
3.6. Funkcjonowanie systemu w opinii pracowników 52

Zakończenie 54
Bibliografia 56
Spis tabel 59
Spis rysunków 60

Wstęp

Podstawowym celem zarządzających opieką zdrowotną jest pomoc w utrzymaniu i poprawie stanu zdrowia społeczeństwa. Chociaż odpowiedzialność za zdrowie ciąży przede wszystkim na poszczególnych obywatelach, to jednak kierownicy organizacji opieki zdrowotnej w dużej mierze współpracujący z lekarzami, pielęgniarkami i innymi specjalistami mogą wiele zrobić, aby usprawnić ten system świadczeń medycznych. Cel ten może wydawać się dziwny dla jednych, a nierealistyczny dla innych. Powstaje pytanie, czy nie wystarcza po prostu troszczyć się o tych, którzy do nas przychodzą po pomoc i tylko upewniać się, czy dana organizacja sama cieszy się dobrą kondycją finansową, aby świadczyć żądaną opiekę? Odpowiedź brzmi: nie. Siły ekonomiczne, polityczne i społeczne przesunęły system usług medycznych poza – w znacznym stopniu zachowawczy – paradygmat opieki ostrej, w kierunku paradygmatu bardziej holistycznego, kładącego nacisk na zdrowie społeczeństwa.

Istotą zmian jest przejście od epizodycznego leczenia ostrych przypadków chorobowych do świadczenia skoordynowanych, ciągłych usług, które przyczyniają się do poprawy stanu zdrowia określonych społeczności. W nowym systemie opłat kapitacyjnych (np. 100 USD na osobę miesięcznie), budżetów całościowych oraz wydatków na określone cele, organizacje zyskują przewagę ułatwiając pracownikom opieki zdrowotnej świadczenie usług na tym szczeblu opieki, na którym mamy do czynienia z największą wartością (tj. stosunkiem kosztu do zysku). Natomiast nie zyskują one niczego zapełniając tylko łóżka szpitalne lub pozwalając, aby lekarze, pielęgniarki i inni pracownicy działali na własną rękę. Takie zmiany wymagają nowych sposobów organizowania i zarządzania usługami z zakresu opieki zdrowotnej.

W niniejszej pracy podjęto próbę ukazania istoty i roli systemów informatycznych w służbie zdrowia. Taki też był cel zasadniczy opracowania.

Praca składa się z trzech rozdziałów:

Rozdział pierwszy prezentuje teorię organizacji i zarządzanie usługami zdrowotnymi: zmiany w systemie opieki zdrowotnej, sieć organizacji opieki zdrowotnej, klasyfikacja organizacji opieki zdrowotnej, organizacje opieki zdrowotnej jako Systemy, główne perspektywy organizacji opieki zdrowotnej.

Rozdział drugi to zarządzanie placówką medyczną: organizacja zakładu opieki zdrowotnej, proces zarządzania w zakładzie opieki zdrowotnej, skuteczność i efektywność w zarządzaniu zakładem opieki zdrowotnej.

Rozdział trzeci to system InfoMedica w zarządzaniu placówką medyczną: ogólna charakterystyka systemu InfoMedica, obszary zarządzania i wykorzystanie systemu, charakterystyka omawianego oddziału i jego funkcjonowania, wykorzystanie systemu w realizowaniu usług medycznych, koszty i korzyści związane z działaniem systemu, i funkcjonowanie systemu w opinii pracowników.

Całość opracowania powstała w oparciu o literaturę fachową, artykuły prasowe, akty prawne oraz źródła ze stron WWW i materiały wewnętrzne przychodni.

image_pdf