Strategia rozwoju przedsiębiorstwa na przykładzie X Sp. z o.o. w Lublinie

razem z załącznikami ta praca magisterska liczy 118 stron

Wstęp 3

Rozdział I. Teoretyczne podstawy zarządzania strategicznego 5
1. Istota zarządzania strategicznego 5
2. Proces zarządzania strategicznego 13
3. Analiza strategiczna 16
4. Plan strategiczny 18

Rozdział II. Metody analizy strategicznej 24
1. Analiza makrootoczenia 24
2. Metoda analizy otoczenia konkurencyjnego 27
3. Analiza 5 sił Portera 29
4. Punktowa ocena atrakcyjności sektora 32
5. Krzywa doświadczeń 33
6. Metody analizy wewnętrznego potencjału strategicznego przedsiębiorstwa 34
7. Cykl życia produktu i technologii 35
8. Metody portfelowe 39
9. Analiza kluczowych czynników sukcesu 47
10. Metody oceny pozycji strategicznej przedsiębiorstwa 48
11. SWOT/TOWS 49
12. Analiza SPACE 51

Rozdział III. Charakterystyka badanej firmy 53
1. Udziałowcy firmy 56
2. Przedmiot działalności 57
3. Struktura organizacyjna 58
4. Zatrudnienie i wyniki działalności 59

Rozdział IV. Analiza strategiczna 68
1. Analiza makrootoczenia 68
2. Analiza otoczenia konkurencyjnego 74
3. Analiza potencjału strategicznego 84
4. Analiza pozycji strategicznej 86
5. Zarys strategii badanego przedsiębiorstwa 95
6. Podsumowanie 96

Zakończenie 105
Bibliografia 108
Spis rysunków 111
Spis tabel 112
Spis fotografii 113
Załącznik 114

Wstęp

Zarządzanie strategiczne to kierowanie rozwojem organizacji nastawione na wykorzystanie szans i unikanie zagrożeń pojawiających się w jej otoczeniu. Cechą szczególną zarządzania strategicznego jest nie tyle długi horyzont planów, co koncentracja zainteresowania kadry menedżerskiej na otoczeniu przedsiębiorstwa, na stałym badaniu zmian w procesach makroekonomicznych, technologii, prawie, zachowaniu się konsumentów, konkurentów i dostawców.

Menedżer myślący strategicznie jest otwarty na informacje z otoczenia i bez uprzedzeń podchodzi do nowych zjawisk i sytuacji. Wie, że wszystko może się zdarzyć i do każdej sytuacji zewnętrznej przedsiębiorstwo musi się dostosować, jeśli nie może jej zmienić. Menedżer strategiczny akceptuje fakt zmienności i nieprzewidywalności otoczenia. W sytuacji, w jakiej funkcjonują współcześnie przedsiębiorstwa, gdzie z dnia na dzień zmienia się sytuacja polityczna, pojawiają się nowe technologie, a mody nie trwają nawet sezonu, układanie jednego planu strategicznego opartego na jednej wizji przyszłości byłoby logicznym błędem. Planowanie strategiczne zakłada budowanie wielu wersji planów strategicznych dla różnych scenariuszy przyszłości.

W niniejszej pracy podjęto próbę ukazania istoty strategii rozwoju przedsiębiorstwa na przykładzie X Sp. z o.o. w Lublinie. Taki też był zasadniczy cel opracowania.

Praca składa się z czterech rozdziałów:

Rozdział pierwszy to teoretyczne podstawy zarządzania strategicznego: istota zarządzania strategicznego, proces zarządzania strategicznego, analiza strategiczna, plan strategiczny.

Rozdział drugi to metody analizy strategicznej: analiza makrootoczenia, metoda analizy otoczenia konkurencyjnego, analiza 5 sił Portera, punktowa ocena atrakcyjności sektora, krzywa doświadczeń, metody analizy wewnętrznego potencjału strategicznego przedsiębiorstwa, cykl życia produktu i technologii, metody portfelowe, analiza kluczowych czynników sukcesu, metody oceny pozycji strategicznej przedsiębiorstwa, SWOT/TOWS i analiza SPACE.

Rozdział trzeci to charakterystyka badanej firmy: udziałowcy firmy, przedmiot działalności, struktura organizacyjna, zatrudnienie oraz wyniki działalności.

Ostatni rozdział to analiza strategiczna: analiza makrootoczenia, analiza otoczenia konkurencyjnego, analiza potencjału strategicznego, analiza pozycji strategicznej, zarys strategii badanego przedsiębiorstwa, podsumowanie.

Całość opracowania powstała w oparciu o literaturę fachową, artykuły prasowe, akty prawne oraz źródła ze stron WWW i materiały własne przedsiębiorstwa.

image_pdf