60 stron i 32 pozycje w bibliografii
Wstęp 2
Rozdział I. Charakterystyka czynności sprawdzających 4
1.1. Cel oraz zadania czynności sprawdzających 4
1.2. Podmioty uprawnione do przeprowadzania czynności sprawdzających 5
1.3. Podmioty podlegające czynnościom sprawdzającym 6
1.4. Wyłączenie pracownika urzędu skarbowego oraz urzędu skarbowego od wykonywania czynności sprawdzających 7
Rozdział II. Kontrola podatkowa 8
2.1. Cel oraz przedmiot kontroli podatkowej 8
2.2. Podmioty przeprowadzające kontrolę podatkową oraz podmioty jej podlegające 9
2.3. Wszczęcie kontroli podatkowej 9
2.4. Uprawnienia oraz obowiązki kontrolujących w toku kontroli podatkowej 11
2.5. Uprawnienia oraz obowiązki kontrolowanych w toku kontroli podatkowej 12
2.6. Zakończenie kontroli podatkowej 13
Rozdział III. Kontrola skarbowa 15
3.1. Cel oraz przedmiot kontroli skarbowej 15
3.2. Podmioty prowadzące kontrolę skarbową oraz podmioty jej podlegające 18
3.3. Charakter oraz wszczęcie postępowania kontrolnego 29
3.4. Wzajemne uprawnienia oraz obowiązki podmiotów kontrolujących i podmiotów kontrolowanych 29
3.5. Zakończenie postępowania kontrolnego 31
Rozdział IV. Zagadnienia problemowe dotyczące kontroli podatkowej i skarbowej 32
4.1. Unifikacja procedur kontrolnych 32
4.2. Ograniczenie ilości i czasu trwania kontroli 35
4.3. Osoby trzecie ich prawa i obowiązki w postępowaniu kontrolnym 41
4.4. Stwierdzenie nadpłaty i korekta deklaracji w postępowaniu kontrolnym 49
4.5. Postępowanie odwoławcze 50
Zakończenie 56
Bibliografia 58
Wstęp
Podatki są głównym źródłem dochodów państwa oraz samorządów. Z podatkami powszechnie stykają się zarówno obywatele, jak i podmioty prowadzące działalność gospodarczą.
Pomimo iż podatki nie są lubiane, to są akceptowane. Jest to wynikiem m. in tego, że podatki decydują w istotnym zakresie o zasobności portfeli osób fizycznych oraz o sytuacji finansowej podmiotów gospodarczych. Niechęć, często obawy, czy wręcz strach przed instytucją podatków, działaniami aparatu skarbowego i konsekwencjami nieprawidłowego wykonania obowiązków podatkowych wynikają również z faktu, że regulacje prawne w tym zakresie są zbyt skomplikowane, zawiłe, niejasne i kontrowersyjne.
W polskim prawie podatkowym istotną rolę pełnią odpowiednie procedury kontrolne. Warto bowiem podkreślić, że to, czy podatnik wypełnia należycie obowiązek podatkowy poddawane jest wnikliwej kontroli podatkowej i skarbowej. W związku z powyższym celem niniejszej pracy było ukazanie procedur kontrolnych w polskim prawie podatkowym.
Rozważania zawarto w czterech rozdziałach.
W rozdziale pierwszym dokonano ogólnej charakterystyki czynności sprawdzających. Na wstępie przedstawiono cel oraz zadania czynności sprawdzających. Następnie przedstawiono podmioty uprawnione do przeprowadzania czynności sprawdzających oraz podmioty podlegające czynnościom sprawdzającym. Pod koniec rozdziału wymieniono wyłączenia pracownika urzędu skarbowego oraz urzędu skarbowego od wykonywania czynności sprawdzających.
W rozdziale drugim omówiono istotę kontroli podatkowej. Rozważania rozpoczęto od zdefiniowania celu oraz ukazania przedmiotu kontroli podatkowej. Następnie przedstawiono podmioty przeprowadzające kontrolę podatkową oraz podmioty jej podlegające. Omówiono także procedurę wszczęcia postępowania podatkowego oraz uprawnienia i obowiązki zarówno osób kontrolujących jak i kontrolowanych w toku kontroli podatkowej. Pod koniec rozdziału omówiono procedurę zakończenia kontroli podatkowej.
W rozdziale trzecim omówiono istotę kontroli skarbowej. Również w tym przypadku przedstawiono cel oraz przedmiot kontroli. Następnie wymieniono podmioty prowadzące kontrolę skarbową oraz podmioty jej podlegające. Scharakteryzowano także istotę wszczęcia postępowania kontrolnego, oraz wzajemne uprawnienia i obowiązki podmiotów kontrolujących i podmiotów kontrolowanych. Pod koniec rozdziału omówiono istotę zakończenia postępowania kontrolnego.
W rozdziale czwartym podjęto się analizy zagadnień problemowych dotyczących kontroli podatkowej i skarbowej. Przedstawiono unifikację procedur kontrolnych oraz ograniczenie ilości i czasu trwania kontroli. Omówiono także role osób trzecich, ich prawa i obowiązki w postępowaniu kontrolnym. Zbadano także postępowanie w przypadku stwierdzenia nadpłaty i korekty deklaracji w postępowaniu kontrolnym oraz postępowanie odwoławcze.
Wszelkie rozważania, analizy i badania przeprowadzone w niniejszej pracy opierały się o dostępną literaturę przedmiotu, artykuły prasowe oraz raporty zamieszczone w Internecie oraz aktualne akty prawne i normatywne.