Podatek od towarów i usług w księgach rachunkowych na przykładzie przedsiębiorstwa Praxis S.A.

praca magisterska: 95 stron, 52 pozycje w bibliografii

Wstęp 2

Rozdział I. Charakterystyka systemu podatkowego w Polsce 4
1.1. Funkcje podatków w finansowaniu działalności państwa 4
1.2. Podstawowe funkcje podatków 11
1.3. Podatek od towarów i usług w klasyfikacji podatkowej 19

Rozdział II. Charakterystyka podatku od towarów i usług 28
2.1. Istota podatku od wartości dodanej 28
2.2. Elementy konstrukcyjne podatku od towarów i usług 30
2.2.1. Podmiot podatku 30
2.2.2. Przedmiot podatku 35
2.2.3. Podstawa opodatkowania 42
2.2.4. Stawki podatku 44
2.2.5. Podatek należny, naliczony i do zapłacenia 47
2.3. Ewidencja podatku od towarów i usług 50

Rozdział III. Podatek od towarów i usług w księgach rachunkowych przedsiębiorstwa Praxis S.A. 62
3.1. Charakterystyka przedsiębiorstwa 62
3.2. Cykl rozliczeniowy podatku od towarów i usług 69
3.3. Obowiązki sprawozdawcze 78

Zakończenie 82
Bibliografia 84
Spis rysunków 87
Spis schematów 88
Załączniki 89

Wstęp

Podatki są głównym źródłem dochodów państwa oraz samorządów. Z podatkami powszechnie stykają się zarówno obywatele, jak i podmioty prowadzące działalność gospodarczą.

Pomimo iż podatki nie są lubiane, to są akceptowane. Jest to wynikiem m. in tego, że podatki decydują w istotnym zakresie o zasobności portfeli osób fizycznych oraz o sytuacji finansowej podmiotów gospodarczych. Niechęć, często obawy, czy wręcz strach przed instytucją podatków, działaniami aparatu skarbowego i konsekwencjami nieprawidłowego wykonania obowiązków podatkowych wynikają również z faktu, że regulacje prawne w tym zakresie są zbyt skomplikowane, zawiłe, niejasne i kontrowersyjne.

Zmiany, jakie nastąpiły w polskim prawodawstwie podatkowym w ostatnich kilkunastu latach były wynikiem procesów transformacji polskiej gospodarki, która rozpoczęła się na początku lat 90., podczas gdy światowe systemy podatkowe kształtowały się w wyniku wielowiekowej ewolucji. Obowiązujący do końca lat 80. polski system podatkowy realizował określone zadania, właściwe dla doktryny politycznej minionej epoki.

Pierwszy okres przemian systemowych także cechował się w znacznym stopniu podporządkowaniu obiektywnych zasad podatkowych celom politycznym, co przyczyniło się do tego, że społeczeństwo polskie w zasadzie utraciło świadomość i wiedzę podatkową. Należy przy tym podkreślić, że jednym z elementów towarzyszących transformacji systemowej jest podniesienie poziomu informacji o zasadach i konstrukcjach opodatkowania oraz kierunkach zmian w systemach podatkowych Polski i krajów Unii Europejskiej.

Od kilkunastu lat w krajach Unii Europejskiej podatek VAT odgrywa dominująca role w kształtowaniu dochodów podatkowych. Podatek VAT (zwłaszcza stawki podatkowe), nieznacznie różni się w poszczególnych krajach. Wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej weszła w życie nowa ustawa z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym celem niniejszej pracy było ukazanie funkcjonowania podatku od towarów i usług w Polsce na podstawie ustawy z 2004 roku.

Praca składa się z trzech rozdziałów. Dwa pierwsze rozdziały stanowią część teoretyczną, natomiast rozdział trzeci to empiryczna część niniejszej pracy.

W rozdziale pierwszym scharakteryzowano system podatkowy w Polsce. W rozdziale tym przedstawiono funkcje podatków w finansowaniu działalności państwa. Omówiono także podstawowe funkcje podatków oraz umiejscowiono podatek od towarów i usług w ogólnej klasyfikacji podatkowej.

W rozdziale drugim scharakteryzowano podatek od towarów i usług. W rozdziale tym ukazano istotę podatku od wartości dodanej. Przedstawiono także podstawy prawne podatku od towarów i usług oraz ewidencję podatku od towarów i usług.

W rozdziale trzecim przedstawiono analizę podatku od towarów i usług w księgach rachunkowych przedsiębiorstwa Praxis S.A. Analizę rozpoczęto od ogólnej charakterystyki badanego przedsiębiorstwa. Następnie przedstawiono cykl rozliczeniowy podatku od towarów i usług oraz wskazano obowiązki sprawozdawcze.
Praca została napisana w oparciu o dostępną literaturę fachową, raporty i artykuły zamieszczone w prasie i w internecie oraz w oparciu o aktualne akty normatywne i prawne. Ponadto w pracy wykorzystano materiały wewnętrzne badanego przedsiębiorstwa.

image_pdf