Opodatkowanie konsumpcji w Polsce i Unii Europejskiej

praca ma 84 strony i 72 pozycje w bibliografii

Wstęp 3
Rozdział I. Ogólna charakterystyka podatków 5
1.1. Definicja podatku 5
1.2. Elementy konstrukcji podatku 9
1.3. Zasady podatkowe 13
1.4. Funkcje podatków 15
1.5. Rodzaje podatków i ich klasyfikacja 19
1.6. Podatki ekologiczne 25
Rozdział II. Polskie regulacje podatku od towarów i usług 28
2.1. Przedmiot opodatkowania 28
2.3. Podmiot podatku 32
2.3. Obowiązek podatkowy i zobowiązania podatkowe 37
2.4. Podstawa opodatkowania 39
2.5. Stawki podatku 41
Rozdział III. Polskie regulacje podatku akcyzowego 47
3.1. Przedmiot opodatkowania 47
3.2. Podmiot podatku 49
3.3. Obowiązek podatkowy i zobowiązania podatkowe 51
3.4. Podstawa opodatkowania 53
3.5. Stawki podatku 58
Rozdział IV. Analiza i ocena funkcjonowania podatków konsumpcyjnych w wybranych krajach Unii Europejskiej 59
4.1. Rola podatków pośrednich w krajach Unii Europejskiej 59
4.2. Charakterystyka podatków konsumpcyjnych w wybranych krajach UE 61
4.2.1. Podatek w Austrii 62
4.2.2. Podatek we Francji 64
4.2.3. Podatek we Włoszech 66
4.4. Analiza porównawcza 68
4.5. Wspólny system podatków konsumpcyjnych w Unii Europejskiej 72
Zakończenie 76
Bibliografia 78
Spis rysunków 83
Spis tabel 84

Wstęp

Podatki stanowią podstawowe źródło dochodów państwa oraz samorządów. Z podatkami powszechnie stykają się zarówno obywatele, jak i podmioty prowadzące działalność gospodarczą. Pomimo iż podatki nie są lubiane, to są akceptowane. Jest to wynikiem m. in tego, że podatki decydują w istotnym zakresie o zasobności portfeli osób fizycznych oraz o sytuacji finansowej podmiotów gospodarczych. Niechęć, często obawy, czy wręcz strach przed instytucją podatków, działaniami aparatu skarbowego i konsekwencjami nieprawidłowego wykonania obowiązków podatkowych wynikają również z faktu, że regulacje prawne w tym zakresie są zbyt skomplikowane, zawiłe, niejasne i kontrowersyjne.

Obecnie często nie sama wielkość podatków i tzw. parapodatków, ale stopień skomplikowania systemu ich poboru jest istotnym problemem. Spektrum pomysłów na uproszczenie i usprawnienie podatków jest szerokie – od szczegółowych, korzystnych zmian w przepisach po radykalne zmiany systemowe. Biorąc pod uwagę skalę wpływów do budżetu oraz skutki gospodarcze, kluczowe znacznie ma m.in. opodatkowanie konsumpcji.

W związku z powyższym celem niniejszej pracy była analiza opodatkowania konsumpcji zarówno w Polsce jak również w innych krajach Unii Europejskiej. Rozważania zawarto w czterech rozdziałach.

W rozdziale pierwszym dokonano ogólnej charakterystyki podatków. Na wstępie zdefiniowano pojęcie podatku oraz przedstawiono elementy jego konstrukcji. Następnie przedstawiono zasady podatkowe oraz funkcje podatków. Pod koniec rozdziału pierwszego przedstawiono rodzaje podatków oraz ich klasyfikację. Zwrócono także uwagę na istotę podatków ekologicznych.

W rozdziale drugim ukazano polskie regulacje podatku od towarów i usług (VAT). Rozważania rozpoczęto od przedstawienia przedmiotu i podmiotu podatku. Następnie omówiono istotę obowiązku podatkowego oraz zobowiązań podatkowych. Omówiono także podstawę opodatkowania oraz przedstawiono stawki podatku.

W rozdziale trzecim ukazano polskie regulacje podatku akcyzowego. Również tutaj przedstawiono przedmiot i podmiot podatku. Omówiono także istotę obowiązku podatkowego oraz zobowiązań podatkowych. Ukazano także podstawę opodatkowania oraz przedstawiono stawki podatku.

W rozdziale czwartym dokonano analizy i oceny funkcjonowania podatków konsumpcyjnych w wybranych krajach Unii Europejskiej. Rozważania rozpoczęto od okazania roli podatków pośrednich w krajach Unii Europejskiej. Następnie dokonano charakterystyki podatków konsumpcyjnych w wybranych krajach Unii Europejskiej takich jak Austria, Francja i Włochy. W dalszej części badań dokonano analizy porównawczej podatków konsumpcyjnych w wybranych krajach Unii Europejskiej. Pod koniec rozdziału omówiono wspólny system podatków konsumpcyjnych w Unii Europejskiej.

Wszelkie rozważania, analizy i badania przeprowadzone w niniejszej pracy opierały się o dostępną literaturę przedmiotu, artykuły prasowe oraz raporty zamieszczone w Internecie oraz aktualne akty prawne i normatywne.

image_pdf